Tickets

INTERVJUU | Milline roll ja mõju on pangal rohepöördes?

INTERVJUU | Milline roll ja mõju on pangal rohepöördes?
Published: 8. June 2022
Categories: Interview

Pangad on majanduse vereringe ja ühiskonna oluline osa, kes läbi oma finantseerimis- ja laenupoliitika saavad CO2 jalajälje vähendamise progressi toetada või pidurada. SEB juhatuse esimees Allan Parik ja jätkusuutliku panganduse juht Evelin Allas räägivad SEB rohepöördest ja vastavad olulistele küsimustele.

Millised on panga otsesed tegevused oma jalajälje vähendamiseks?

Allan: „Suurima mõjuga on meie otsused, milliseid sektoreid ja projekte finantseerida, samas pöörame tähelepanu ka SEB panga enda otsesele jalajäljele: paberi kasutus, millist elektrit ettevõte kasutab, prügi sorteerimine, vee tarbimine, transport tööle ja kliendi juurde, komandeeringud.

Samuti see, kuidas me suuname teisele ringile kasutatud kontorimööbli, nõustajate kostüümid ja IT-tehnika. Viimasel paaril aastal oleme läbi SEB Heategevusfondi toetanud paljusid turva- ja asenduskodudes elavaid lapsi IT-tehnikaga. Samuti koole üle Eesti – avanud arvutiklasse ja varustanud neid sülearvutitega, ikka selleks, et lastel oleks võrdsemad võimalused koroona ajal kodus õpinguid jätkata.“

Evelin: „Lisaks toetavad jalajälje vähendamist panga rohelised tooted ja teenused: 

 • Paberivaba kontor – teenindus ilma ühegi paberileheta, vaid digitaalne allkirjastamine. 2021. aastal oli paberi kokkuhoid 151 km (kui panna paberipakid üksteise järele ritta) või ca 3 tonnise auto kaal.
 • Biolagunevast materjalist pangakaart Maisic, pangakaart on valmistatud kokku pressitud söödamaisi ülejääkidest, mitte plastikust. 
 • Roheline laen suurettevõtetele, mille toel on Eestis ehitatud mitmeid päikeseparke ja disainitakse rohelisemaid lahendusi.
 • Roheline liising elektriautodele.
 • Roheline kodulaen.
 • Roheline mikrolaen väike-keskmistele ettevõtetele, mille abil soetatakse päikesepaneele ja elektriautode laadijaid. 
 • Äpp MinuJalajälg, millega saab mõõta oma CO2 kulu. Äpi puhul on tegu panga kingitusega ühiskonnale. Seda saavad kasutada kõik inimesed ja äpp sisaldab põnevaid väljakutseid ning soovitusi, kuidas elada keskkonnasõbralikumalt. 

SEB on viimased aastad olnud Eestis tegutsevatest pankadest ainsana vastutustundliku ettevõtluse kuldmärgise omanik. See on strateegiline ja teadlik liikumine keskkonnasäästlikuse suunas läbi oma nõustamiste ja toodete-teenuste.“

Mõned konkreetsed sammud ja näited?

Allan: „Vastutustundlik pangandus on palju enamat kui rohepööre. Me väga selgelt tunnetame oma vastutust ühiskonnas laiemalt:

 • Oluline on olla klientidele finantspartner, nõustada investeeringute tegemisel, aga samas ei saa märkimata jätta ka seda, kui aktiivsed oleme sotsiaalsfääris.
 • SEB on kood/Jõhvi toetaja.
 • Iga-aastane ja väga oodatud rahatarkuse jagamine koolides üle Eesti.
 • SEB-l on juba rohkem kui 15 aastat SEB Heategevusfond, läbi selle tegevuse aitame jooksvalt 1000 Eestimaal elavat last, kes hetkel elevad turva- või asenduskodudes.“ 

Evelin: „Oleme aktiivsed ettevõtluse ja innovatsiooni toetajad. Näiteks saab tuua Junior Achievemendi, Ajujahi, eAkadeemia, Innovatsioonikeskused Tallinnas ja Tartus. Samuti väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele mõeldud Kasvuprogrammi ning Mastercardi Lighthouse koostööde projektid.“ 

Kuidas töötajad rohepöördega kaasatud on?

Allan: „Töötajad on meie suurim vara ja neid ei tohi kindlasti ära unustada. Töötajate seas läbiviidud rahuolu-uuringud on ka kinnitanud seda, et töötajate jaoks on oluline, et ettevõte on vastutustundlik ja jätkusuutlik ning toetab läbi oma tegevuse nii loodust kui ka kogukondi.

Tihti tulevad töötajad ise välja ideedega, mida saaks paremaks või loodussõbralikumaks muuta meie igapäevatöös, et olla keskkonnasõbralikumad – varasemalt mainitud Maisic ehk biolagunev pangakaart on samuti üks hea näide ideest, mis reaalseks tooteks vormus.

Tänases konkurentsitihedas keskkonnas, kus võitlus talentide pärast on väga terav, ei ole vähetähtis ka konkurentsivõimelise motivatsioonipaketi pakkumine. Ühena vähestest Eesti ettevõtetest pakume oma töötajatele võimalust liituda tööandjapensioni süsteemiga. Sellega on liitunud üle 90% meie töötajatest.“

Kuidas mõjutavad kliimariskid ja muu sellega seotud panga tegevust?

Allan: „Väga otseselt mõjutavad: milliseid projekte me finantseerime ja nt millistesse fondidesse paigutame klientide pensioniraha. Riskide mõjuanalüüs ja samuti ka kestlikku majandmist puudutav seadusandlus. Olulised tegevuse hindajad antud küsimuses on meie investorid ja kliendid. Oleme SEB grupis otsustanud, et me ei finantseeri enam uusi fossiilsetel kütustel baseeruvaid energiatootmise projekte ja samas oleme väga aktiivsed tuule ning päikeseenergia projektide finantseerimises.“ 

Millised on antud valdkonna lühiajalised ja pikaajalised trendid?

Evelin: „See on väga kiirelt kasvav valdkond ja pankadel on siin suur roll nii suunanäitajana kui ka koordineerija-toetajana. Tervikuna on esmalt kriitiline saada pidama ja siis hakata sammhaaval vähendama keskkonda paisatavate kasvuhoonegaaside hulka. Nagu öeldud, siis see ei saa juhtuma üleöö, aga samme selles suunas on vaja astuda juba täna. Võti on roheline energia, sest see on alussisend kõigele muule.”

Allan: „Peame otsima nutikaid ja kestlike võimalusi ning tehnoloogiaid süsinikujalajälje vähendamiseks. Kuidas ja millisest tooraines me toodame, kus ja kuidas kasvatame, millega liigume? Millest toodame elektrit? Kuidas me kütame ja jahutame oma elu- ja tööruume? See kõik mõjutab meie jalajälge.“ 

Impact Dayl osaleb Evelin paneelis “Ettevõtted jätkusuutlikkuse eesotsas: kuidas ja miks? Kuidas saab igaüks meist teha paremaid valikuid?”.

Join with over 2000 impacters & get inspired!

Would you like to receive valuable content about sustainabilty and creating impact? Want to ASAP get news about our freshly announced awesome speakers and updates in the program? Sign up and we'll send you an inspiring letter twice a month at most!