Tickets

Kas jätkusuutlikkuse festival ise ikka on jätkusuutlik?

Kas jätkusuutlikkuse festival ise ikka on jätkusuutlik?
Published: 29. September 2022
Categories: News

Baltikumi suurima mõjufestivali keskmes on jätkusuutlikkus. Kui edukalt me seda aga ise tagame? Korraldusliku poole pealt avab tagamaid Impact Day pealooja Merili Ginter.

Jätkusuutlikkus kui kõige keskpunkt

Impact Day loomise puhul on meil kogu tiimiga olnud väga oluline see, et oleksime ise ka eeskujud ning teeksime oma tegevusi parimast potentsiaalsest mõjust lähtuvalt. Hea meel on tõdeda, et see mõtteviis on imbunud absoluutselt igasse meie tegevusse. Alustades festivali enda füüsilise ülesehitamisega Põhjala tehases ning lõpetades turunduses printsiibiga “null prinditavat pelgalt reklaamplakatit”. Keskendume lahendustele, millega saame oma jalajälge hoida võimalikult väiksena ning teisalt saaks ikka soovitava väärtuse kätte.

Samas ei vaata me jätkusuutlikkust kui ainult keskkonnahoidu, vaid ka teisi pooli: meie tiimi jätkusuutlikkus ehk hea vaimne tervis ja tervislikud harjumused, meie partnerite jätkusuutlikkus ehk pikaajalised ning mõlemale poolele väärtuslikud suhted. 

7+ viisi, kuidas jätkusuutlikkust festivalina taotleme

Tegevusi, mida teeme jätkusuutlikkuse jaoks on väga palju ning väga erinevaid. Proovin aga tuua kõige lihtsamaid ja hoomatavaid näiteid, mida saaks iga organisatsioon või isik kaaluda enda juures rakendada:

  1. Ütleme ühekordsusele ei! Me ei kasuta ühekordseid lahendusi. Siia alla kuuluvad nii ühekordseks kasutuseks mõeldud ehitusmaterjalid (seinad jms), bännerid, vaibad, disainielemendid (nt õhupallid), kingitused, flaiereid jm (bränditud) promomaterjalid.
  2. Ütleme korduvkasutamisele jah! Kõige paremaks näiteks on siinjuures festivalil kasutatav RingKarbi ringlusnõude süsteem ehk kõiki toite ja jooke pakutakse ainult RingKarbi ringlusnõudes. 
  3. Pole küsimustki – jäätmete liigiti kogumine on standard! Tagame festivali aladele jäätmete liigiti kogumise võimaluse ning kogume neid liigiti ka ise lavade jm ülesehitamise ajal.
  4. Mõtleme kriitiliselt: kas praegu on vaja? Energiahoiu tarbeks lülitame sündmuse välisel ajal välja kõik seadmed, masinad, valgus jm, mis tarbivad elektrit. Lisaks eelistame energiaefektiivseid seadmeid.
  5. Soodustame ühistransporti ja kergliiklusvahendeid! Koostöös Tallinna linnaga on osalejal võimalus sõita tasuta ühistranspordiga ning Lux Expressiga jagame -50% sooduskoode neile, kes plaanisid väljaspoolt Tallinnat kohale tulla autoga. Lisaks ehitame festivali ajaks juurde tõuke- ja jalgrattaparklaid.
  6. Kasutame innovaatilisi lahendusi! Näiteks on suitsunurgas külalistele Filaret suitsukastid, kuhu palume konid visata. Nende abil kogume suitsukonisid, mille Filaret töötleb ümber keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D printimise materjaliks, vähendades seeläbi jäätmeid uuenduslikul moel.
  7. Eelistame rohelisemaid variante! Tänu Utilitasele toimub kogu festival roheelektrienergial. Lisaks kütame Põhjala tehase soojaks 100% taastuvtoorainest toodetud Neste MY kütusega, mille kasutamine kiirguris aitab meil vähendada heitmete hulka kuni 90%.
  8. Anname vabaduse keelduda! Kõikidel esinejatel oli võimalus keelduda tänutäheks saadavast kingitusest. Kõik Ecodisainiga loodud kingitused on keskkonnasõbralikud ja praktilised.

Jätkusuutlikkuse nimel on parim viis tegutseda üheskoos

Üks väga selge avastus on see, et koostöö aitab loodavat mõju mitmekordistada. Näiteks üks keskne koostöö jätkusuutlikkuse osas on meil olnud organisatsiooniga Acento, kes on aidanud ka teistel sündmustel olla keskkonnahoidlikumad. Tänu väga heale kaasamõtlemisele ja tagasisidestamisele oleme saanud niimoodi teada mõnest heast uudsest lahendusest või täiendanud juba olemasolevaid protsesse.

Sellised on mõned meie viisid, kuidas mõjufestivalina ise jätkusuutlikkust tagame. Ootame sind muidugi ka 7. oktoobril kohapeale, et veel teisigi häid nippe koguda ning koostöödeks vajalikke kontakte luua! 

P. S. Kuigi oleme tegemas juba praegu mitmeid samme jätkusuutlikkuse jaoks, siis järgmiseks aastaks on ikkagi juba palju arendusi kirjas.

Igal juhul näeme festivalil!

Join with over 2000 impacters & get inspired!

Would you like to receive valuable content about sustainabilty and creating impact? Want to ASAP get news about our freshly announced awesome speakers and updates in the program? Sign up and we'll send you an inspiring letter twice a month at most!