Tickets

Roland Tokko: uued algused on minu jaoks läbiv elujoon

Roland Tokko: uued algused on minu jaoks läbiv elujoon
Published: 4. October 2022
Categories: Interview

Roland Tokko on Edu Akadeemia üks asutajatest. Ta on andnud välja raamatud “12 asja, mida koolis ei õpetatud, aga mida kõik peaksid teadma” ja “Minu elu kutse”. Lisaks on Roland koolitaja, laulja ja inspireerivate laulude autor ning andnud välja muusikaalbumi “Better You”. 2021. aastal pärjati ta “Silmapaistev noor eestlane” tiitliga. Juba reedel astub Roland üles ka Impact Dayl. Saagem temaga lähemalt tuttavaks!

Oled öelnud, et pärast gümnaasiumit ja ülikooli ei teadnud sa, mida elult tahad. Kuidas selle teadmiseni jõudsid?

Teadmine, mida oma elult tahan, on ajas järjest edasi arenenud. Kui ma ülikooli-teemaga lõpetasin, siis ei teadnud ma absoluutselt, mida soovin ja tegin midagi sellist, mis ei olnud üldse minu teema. Mingi hetk töötasin näiteks raamatupidajana, mis on minu olemusest täiesti 180 kraadi. 

Ma arvan, et muutused hakkasid toimuma alates 2007. või 2008. aastast, kui ma jõudsin omadega enesearengu teele. Tegelikult võttis aga pärast seda ikkagi päris palju aega, umbes veel kaheksa aastat, kui ma hakkasin täpsemalt aru saama, mis on need teemad ja valdkonnad, mis mulle tegelikult kõige rohkem rõõmu ja elevust pakuvad ning mida tehes tunnen ma ennast n-ö elus. Selleks oli vaja teha iseendaga järjepidevat tööd, erinevate asjade katsetamist, proovimist ja selle käigus aru saamist, et mis ikkagi on minu jaoks südamelähedased teemad ja mis mitte.

Milline on olnud sinu teekond ettevõtluseni?

See käis kuidagi käsikäes enesearengu teekonna algusega. Just siis tekkis huvi ja soov ka ise midagi läbi ettevõtluse teha. Tegelikult sain juba varem aru, et minu soov ei ole käia kellegi teise heaks kaheksast viieni tööl, teha neid asju, mida keegi teine ütleb ja puhata siis, kui lubatakse. Kogu see maailm ei mahu üldse minu olemuse raamistikku, selles on minu jaoks midagi valesti. 

Tegelikult juba 2009. aastal ehk enesearengutee alguses sai esimene ettevõtmine (muusikavaldkonnas) loodud ja pihta hakatud. Ettevõtluseks seda pigem lugeda ei saa, aga just siis tegin esimesed sammud ja katsetused.

Kuidas sündis Edu Akadeemia?

Edu Akadeemia sündis nii, et käisin Robert Kiyosaki (maailmakuulus USA finantskoolitaja, investor, ettevõtja ja menukate raamatute autor – toim.) ühel siseringi üritusel, kus olid ainult kutsutud inimesed. Olime Eestis koos sõbra Peeter Pärteliga Cashflow klubi lauamängu tegevusi läbi viinud. Eelkõige tegi seda Peeter, keda kutsutigi sellele siseringi sündmusele ning ta sai kellegi kaasa kutsuda. Peeter võttis minu kaasa ning juttu oli seal muu hulgas sellest, et mis on hariduse definitsioon. Tuleb välja, et kui võtta inglise keeles „education“, siis see tuleb ladinakeelsest sõnast „educe“, mis tähendab „potentsiaali välja tooma“. Kui kõnealune teema tõstatati, siis mõtlesin, et kuidas see ikkagi on hariduse tegelik definitsioon. Kuidas saab olla nii, et justkui tavapärane koolisüsteem teeb pigem vastupidist – ütleb, mida iga inimene saab ja peaks tegema versus see, et igast inimesest tema täielik potentsiaal välja tuua. Tekkis tugev soov midagi selles osas teha. Sealt saigi seoses mõne sündmusega alguse Edu Akadeemia eelkäija ning 2014. aastal juba ka Edu Akadeemia ise.

Sind võib kahtlemata nimetada mõjuloojaks. Kuivõrd sa seda ise tunnetad ja positiivse mõju loomise peale mõtled?

Aastaid tagasi ehk ajal, mil olin enesearengu teekonna alguses tundsin ma erinevate mõjuloojate ees ja nendega suhtlemisel suurt aukartust ja hirmu. Täna olen kuidagi jõudnud selleni, et osad inimesed ei julge ise minu poole väga pöörduda. Nad võtavad endas julgust kokku, et tulla mõnel meie sündmusel midagi ütlema. See on tore, kui nad teevad seda, aga seda rääkima tulemist ja julguse kokku võtmist võiks ikkagi rohkem olla.

Teisalt olen ma aru saanud, et tegelikult ei oma mõjuliidriks olemine minu jaoks tähtsust. Nii on ka kõigi teiste edukate ja mõjukate inimeste puhul, kes teevad seda kõike õigetel alustel ja põhimõtetel. Nende jaoks on oluline see, et nad teevad midagi sellist, mis neile endale korda läheb. Ma teen samuti midagi sellist, mis mind ennast kõnetab ja mille puhul tunnen, et see päriselt loob väärtust ja kasu väga paljudele inimestele. Kui need kaks aspekti omavahel kohtuvad, siis saad päriselt elada tähendusrikast elu. 

Ma mõtlen pidevalt sellele, kuidas teistele väärtust ja kasu luua, aga ma ei mõtle seda selles kontekstis, et kuidas olla rohkem mõjuvõimsam ja teistele teada ning tuntud. Samas, mingil määral ma tegelikult püüan tuntust teadlikult ka kasvatada, sest mõistan, et tegelikult muutub suurema tuntusega elu lihtsamaks. Siiski proovin ma tuntust luua pigem läbi inimestele pakutava väärtuse ja kasu.

Mis sind töös ja igapäevaelus inspireerib ning motiveerib?

Mind inspireerib kõige rohkem see, mida me igapäevaselt teeme. Inspiratsioon aga on midagi, mis tuleb seestpoolt. Tänapäeval on mu igapäevases tegevuses õnneks piisavalt palju asju, tänu millele tekib mul entusiasm ja silmadesse tuleb sära stiilis “oh jess, ma sain jälle midagi sellist teha!”. On selleks siis mõni koolitus, veebiseminar, online-kursus, raamat või mis iganes asi, mille puhul ma näen kasu ja väärtust just teistele. See tekitab sisemist inspiratsiooni. 

Ma arvan, et motivatsioon on pigem väline. Kõige rohkem aitab sellele kaasa tagasiside inimestelt ja see, kui keegi tuleb sündmusel või mõnes muus kohas minu juurde ning ütleb, et Roland, ära kunagi lõpeta seda, mida sa praegu teed. Õnneks saan ma öelda, et seda tuleb eriti just viimastel aastatel äärmiselt palju ette ja see annabki välist motivatsiooni. Ma arvan, et need mõlemad koos hoiavad tegevuses ja annavad palju indu juurde.

Millise enda saavutuse üle oled kõige uhkem?

Päris hea küsimus. Ma arvan, et ilmselt kõige uhkem olen selle üle, milliseks inimeseks olen ma läbi nende aastate kasvanud. Kõik muud välised tulemused – läbi aegade suurim füüsiline koolitus, suurim online-koolitus, suurimad raamatuloosid – on pelgalt kaasprodukt. Olen uhke, et olen endaga tööd teinud ja teadlikult püüdnud igal sammul teistele väärtust luua. 

Milline on aga olnud sinu suurim väljakutse?

Eks neid on erinevatel eluetappidel olnud mitmeid. Näiteks aastal 2011 oli üks väga suur väljakutse, kui korraldasin lauluväljakul muusikafestivali ja see lõppes 25 000-eurose miinusega. See oli kindlasti selle hetke suurim väljakutse.

Taoliste väljakutsetega kaasnevad alati aga mingid õppetunnid ja uued teadmised, samuti inimesed ja kogemused, mis aitavad järgmisel korral asja paremini teha. Seetõttu oligi too muusikafestival üks paremaid asju, mis minuga juhtuda sai. Sealt saadud õppetunnid on pannud väga suure aluse sellele, et oleme teinud erinevaid suursündmuseid ka Edu Akadeemia raames ning need on läinud oluliselt paremini. 

Ühel hetkel olid ka terviseteemad väljakutseks. Olin ülekaalus, mul on olnud näonahaga väga palju probleeme, kunagi vigastasin jalgpallimängus tõsiselt oma põlve jne. Aga jällegi, ka nende näidete puhul sain üks hetk aru, et seda kõike on võimalik muuta-parendada – ma võtsin end käsile ning täna on mul terviseteemadega seoses seis oluliselt parem. 

Millal pidid sa ise viimati millegagi uuesti alustama?

Näiteks detsembris teeme koos Inga Lungega kahepäevase koolituse – ma ei ole varem teinud mitmepäevaseid koolitusi. Väga suure tõenäosusega tuleb meil koos Ingaga ka telesaade, mis on hetkel loomises – taas oleks tegu uue algusega.

Uued algused on minu jaoks justkui läbiv elujoon ja minu elus ning tegemistes pidevalt teemaks. Praegu ongi minu puhul ilmselt kõige aktuaalsem ise rohkem koolitaja rolli astuda ja ühel hetkel võib-olla tõesti telesaate ühe juhina pilti tulla. See tekitab elevust ja põnevust ning ootan seda uut algust väga!

Intervjueeris: Yvonne Bikejev

Impact Dayl astub Roland üles teemaga “Uus algus: kuidas alustada uuesti, ka keerulistel aegadel?”.

Join with over 2000 impacters & get inspired!

Would you like to receive valuable content about sustainabilty and creating impact? Want to ASAP get news about our freshly announced awesome speakers and updates in the program? Sign up and we'll send you an inspiring letter twice a month at most!