Tickets

Kuidas luua midagi jätkusuutlikku ja isikupärast? Sõbralt Sõbrale näitel

Kuidas luua midagi jätkusuutlikku ja isikupärast? Sõbralt Sõbrale näitel
Published: 12. August 2022
Categories: Interview Tips

Sõbralt Sõbrale taaskasutuskauplused on elustiilipoed, mis kannavad endas eesmärki tarbida mõistlikult ning teha head. Igast ostust, annetusest ja vabatahtlikust panusest saab alguse Hoolime Koos ringlus, mis teeb head keskkonnale ning abi vajavatele inimestele. 

Sõna saab nüüd Sõbralt Sõbrale.

Meie soov on inspireerida ja kutsuda kaasa Hoolime Koos ringlusega kõiki, et üheskoos edendada veelgi enam taaskasutus- ja heategevuslikku elustiili.

Me siiralt usume, et hea eeskuju on nakkav. See, kui palju ägedaid ideid on inimestel, kes annavad vanale asjale uue erilise ilme, on tõeliselt inspireeriv ja seda inspiratsiooni tahame ka edasi jagada. Lisaks: käed küljes nokitsemine mõne vana väsinud asja kallal parendab ka meie vaimset tervist.

Ägedaid isetegijaid on meil tõesti palju. Üks nendest loovatest inimestest on Maria Kams, kelle jaoks tekitavad väljakutsed põnevust. Mitmeid Maria isetegemisprojekte saab näha Sõbralt Sõbrale sotsiaalmeedias.

Selleks, et Mariat paremini tundma õppida ja aru saada, kuidas ta nii hea DIY (Do It Yourself) meister on, esitasime talle mõned küsimused:

Kes sa oled ja millega igapäevaselt tegeled?

Olen abikaasa ja kolme lapse ema. Hetkel olen osaliselt veel kõige pisemaga kodus, kuid töötan ka koolis väikeklassi õpetajana ja ning aeg-ajalt annan nokitsedes vanadele asjadele uue ilme. Samuti on minu jaoks väga olulisel kohal oma koguduses vabatahtlikuna tegutsemine.

Mis ajendas sind DIY projekte tegema?

Ma olen teinud oma kätega erinevaid asju ja projekte nii kaua kui mäletan. See aitab mul maandada pingeid ja toob täiesti ootamatut rõõmu. Just see, kui saan valmis midagi, mis muidu maksaks palju raha, aga ise sain selle valmis soodsamalt. Ja eriti tore on, kui see miski näeb välja ka isikupärane.

Mida tähendavad sinu jaoks sõnad “luua võimalusi headeks muutusteks”?

Seda, kui saan kedagi oma oskustega inspireerida. Kui saan oma meisterduste, videote ja piltidega innustada kedagi mõtlema, et saab ka teistmoodi, et ei pea kohe uut asja ostma. Samuti seda, et millegi nii lihtsaga nagu asja ostmisega saab ka teha head ja tuua kellegi ellu uut erilist lootust.

Kust sa inspiratsiooni ammutad?

Ammutan palju inspiratsiooni elust enesest, inimestelt minu ümber. Ma teen väga harva projekte, mis ei ole praktilised. Iluesemed on toredad, aga kolme pisikese lapse kõrvalt olen aru saanud, et need koguks pigem tolmu või tekitaks kilde ja lisamüra. 

Mulle meeldib näha probleemi ja mõelda, mis võiks seda lahendada. Näiteks näen, et mul on vaja leida kohta, kuhu saaksin mugavalt asetada oma kohvimasina ja kõige, mis sellega kaasneb. Mõlgutan ideed tasapisi peas ja siis hakkan otsima erinevaid näiteid nii internetist, Sõbralt Sõbrale poodides jalutades kui ka igalt poolt mujalt.

Vahel näen mõnda ägedat disainieset ja saan aru, et hetkel poleks selle soetamise jaoks ressursse, mistõttu otsustan eseme ise valmis teha. Selle tulemusena tarbin teadlikumalt, säästan keskkonda ja inspireerin inimesi, mis teeb asja minu jaoks veelgi erilisemaks.

Foto: Sõbralt Sõbrale

Mis on sinu kõige vingem DIY projekt, mille oled ette võtnud?

Terve meie kodu ongi üks suur DIY projekt, tehes vana maja natuke n-ö uuemaks. Aga pisiprojektidest on üks lemmik näiteks meie köögidiivan ja selle madrats (foto koos eespool räägitud kohvibaari-projektiga ülal – toim. ), mis on saanud ka kõige rohkem kasutust. Kõik meile tulnud külalised naudivad ja imetlevad seda väga!

Kas ja mida oled sa asjadele uut elu andes õppinud?

Õppekohti on olnud väga palju. Kõige rohkem aga ehk olen õppinud olema kannatlik, sest kõige paremad projektid ja tulemused tulevad siis, kui võtan nii ettevalmistuse kui ka tegemise tarbeks rohkem aega. Olen õppinud, et väga tähtis on projekti valmimise teekond, mis on vahel isegi tähtsam kui valmis asi ise. 

Muidugi olen omandanud ka palju praktilisi oskusi ja teadmisi, alustades näiteks tööriistade kasutamisest ja lõpetades parimate viimistlusvahendite tundmaõppimisega.

Olen õppinud ka seda, et Sõbralt Sõbrale poodides leidub praktiliselt kõike. Näiteks algul otsisin kapinuppe, hingesid ja muid selliseid vidinaid ehituspoodidest, aga siis avastasin, et isegi taolisi asju (ja seejuures väga stiilseid!) on tegelikult võimalik leida ka Sõbralt Sõbrale poodidest. Tore!

Kas mõne projekti puhul on protsess olnud nii raske, et oled sellest loobunud?

Ma pole kunagi loobunud projektist sellepärast, et on raske olnud. Kui projekt tundub minu jaoks sedavõrd keeruline, et ma ei saaks ise sellist tulemust nagu ootan, siis kutsun appi oma abikaasa. Tema enamasti ikka oskab ja isegi, kui selgub, et ei oska, siis otsin ideid, kuidas saaks lihtsamini. Eks seda on ikka olnud, et ideest pole saanud valmis päris selline asi, nagu vaimusilmas algselt ette kujutasin.

Kuidas märgata vanas esemes potentsiaali millegi uue loomiseks?

Peab olema avatud ja julgema katsetada. Tegelikult saab igast asjast midagi teha, kõik variandid aga ei ole lihtsalt praktilised või võib minna soovitust kulukamaks. 

Märkamine on nagu musklite kasvatamine – mida rohkem treenid, seda lihtsam on märgata. Lõpuks on natuke raske isegi taaskasutuspoodi minna, sest juba tajud, et kõigest nähtavast saaks midagi vahvat meisterdada!

Mul ei ole kogemust, aga tahtmist küll. Millest peaksin alustama?

Ideede kogumisest. Seejärel võiks jõuda kaardistamiseni, mida sa tahaksid teha ja mida võib selleks vaja minna. Ja siis tuleb pihta hakata!

Tähtis on olla nõuannetele avatud. See hoiab kokku palju parendusteks kuluvat aega. Mina olen alati nõus soovitusi andma ja aitama. Samuti tean, et ka paljud erialaspetsialistid on alati rõõmuga valmis juhendama ja nõu andma. Ära karda küsida, katsetada ja tunne rõõmu protsessist!

Intervjueeris: Miikael Tamm

Impact Dayl avab Sõbralt Sõbrale teemat “Heategevusest ja taaskasutusest elustiil: miks ja kuidas?”. Samuti on kohal siin oma mõtteid jaganud Maria Kams, keda näeb demoalal põnevat isetegemise töötuba tegemas.

Join with over 2000 impacters & get inspired!

Would you like to receive valuable content about sustainabilty and creating impact? Want to ASAP get news about our freshly announced awesome speakers and updates in the program? Sign up and we'll send you an inspiring letter twice a month at most!